برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

شبکه های اجتماعی

مشاوره رایگان

پرتو کابل

desc-wrapper
سیم افشان

به سایت شرکت پرتو الکتریک خوش آمدید.جهت کسب اطلاعات در مورد سیم افشان تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.


پادکست سیم افشان

 تیترهای مطالب این صفحه:
 ✔ مشخصات سیم  های افشان↓
✔ راه‌های تشخیص سیم استاندارد از سیم غیر استاندارد↓
✔ مقایسه انواع مختلف سیم افشان از نظر قیمت↓
✔ مقایسه سیم های افشان مختلف با یکدیگر↓
✔ کاربردهای مختلف سیم افشان↓

 

سیم افشان یکی از پرکاربردترین انواع سیم برق است. این سیم‌ها در سیم‌کشی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر قصد خرید این نوع سیم برای ساختمان یا فضای دیگری را دارید، اما هنوز با کاربرد آن آشنا نیستید، این مقاله می‌تواند راهنمایی برای شما باشد.

مشخصات سیم افشان

این سیم تک رشته ای هادی است و از عایق آمیزه پلیمر PVC نوع C پوشیده شده است. سیم افشان نسبت به سیم مفتول انعطاف بیشتری دارد. به همین دلیل در کاربردهایی که نیاز است سیم حرکت کند، از سیم‌های افشان استفاده می‌شود.

سیم‌های افشان دارای انواع مختلفی هستند. مدل‌های مختلف این نوع سیم با توجه به هادی موجود در آن شناخته می‌شود. در واقع سیم‌های افشان استاندارد باید هادی از جنس مس داشته باشند. اما در بازار سیم‌هایی با هادی مسی، آلومینیومی و آلومینیوم پوشش با مس وجود دارد. برخی دیگر از سیم‌ها نیز با هادی درونی آهنی ساخته می‌شوند. نوع فلز به کار رفته برای تولید هادی سیم در مقاومت آن تأثیرگذار است.

راه‌های تشخیص سیم استاندارد از سیم غیر استاندارد

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در رابطه با سیم  های افشان در صنعت سیم و کابل وجود دارد این است که محصول اصلی خریداری شود.

اگر مصرف کننده سیم استاندارد را به خوبی نشناسد ممکن است سیم‌های تقلبی و غیر استاندارد را خریداری کند. متاسفانه سیم‌های تقلبی نیز در بازار وجود دارند. استفاده از سیم‌های افشان غیر استاندارد خطرات بسیاری به دنبال دارد و ممکن است که آسیب‌های جبران ناپذیری به بار آورد. در بهترین حالت سیم طول عمر کافی نخواهد داشت و بعد از مدت زمان کوتاهی باید تعویض شود.

معیار اصلی برای شناخت سیم‌  های افشان استاندارد، مقاومت هادی است. جنس هادی سیم های استاندارد معمولا از فلز مس و فلز آلومینیوم است. در سیم‌های غیر استاندارد خلوص مس کمتر از حد استاندارد است. حتی ممکن است در آن‌ها به جای مس از CCA استفاده ‌شود. برای تشخیص استاندارد و غیر استاندارد بودن سیم های افشان به نکات زیر توجه کنید.

 • توجه کنید روی بدنه سیم ISIRI حتما حک شده باشد.
 • به ضخامت روکش سیم توجه کنید و برای این کار با کمک یک سیم لخت کن بخشی از روکش را از سیم جدا کنید. سپس با استفاده از میکرومتر قطر عایق سیم افشان را اندازه بگیرید. اگر ضخامت بزرگتر از استاندارد باشد سیم شکسته می‌شود و جریان را عبور نخواهد داد.
 • تعداد رشته‌های سیم مسی را بررسی کنید.
 • به جنس هادی به کار رفته در سیم توجه کنید. برای این کار انتهای سیم را لخت کنید اگر زرد و درخشنده بود یعنی استاندارد است. در مقابل اگر سیاهی داشت و درخشنده نبود، استاندارد نیست.

سیم افشان

مقایسه انواع مختلف سیم افشان از نظر قیمت

همان طور که گفتیم هادی‌های به کار رفته در انواع سیم افشان با یکدیگر متفاوت است. این تفاوت در قیمت سیم تأثیرگذار است. به یاد داشته باشید که سیم‌های افشان استاندارد بهترین انتخاب هستند.

با وجود اینکه هادی‌های آلومینیومی قیمت کمتری دارند، اما قابل اطمینان نیستند. در واقع سیم و کابل وسایلی هستند که پیش که نباید با توجه به قیمت انتخاب شوند. کیفیت و ایمنی در درجه‌ اول اهمیت قرار دارد.

بنابراین با وجودی که سیم‌های افشان با هادی مسی، هزینه‌ بیشتری دارند، اما باعث آسایش خاطر شما خواهند بود. همچنین دوام آن‌ها نیز به طرز چشم‌گیری بیشتر است.

مسئله‌ی دیگر موثر در قیمت سیم افشان جنس عایق آن‌هاست. عایق‌های به کار رفته در این نوع سیم پلیمری هستند. پلیمر نوسان قیمت بسیاری دارد. در واقع مواد اولیه‌ی پلیمری در بازار دستخوش نوسانات است. به همین دلیل سیم‌های افشان نیز نوسان قیمت پیدا می‌کنند.

کاربرد سیم افشان

مقایسه سیم های افشان مختلف با یکدیگر

یکی از مهمترین مشخصه‌های تعیین کننده تفاوت انواع سیم افشان ولتاژ نامی آنهاست. بر اساس همین ولتاژ این سیم به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌شود.

 • سیم‌های افشان با ولتاژ ۳۰۰/۵۰۰ ولت: این نوع سیم‌ها در زیر و روی گچ و درون لوله‌ها قابل استفاده هستند. در لوله‌های خرطومی نیز از این نوع سیم استفاده می‌شود.
 • سیم افشان های با ولتاژ ۴۵۰/۷۵۰ ولت: این نوع سیم در وسایل الکتریکی استفاده می‌شود. سیم‌هایی با این ولتاژ در لوله‌ها و زیر و روی گچ نیز به کار می‌روند. بسیاری از سیستم‌های روشنایی به کمک این مدل از سیم‌های افشان کار می‌کنند.

قیمت سیم افشان

کاربردهای مختلف سیم افشان

همانطور که می‌دانید انتخاب نوع سیم به کاربردی که از آن انتظار دارید، بستگی دارد. سیم‌ها و کابل‌ها بسیار متنوع هستند. بنابراین می‌توان گفت برای هر موقعیتی می‌توان از سیم مناسب استفاده کرد. در این قسمت به مهم‌ترین کاربردهای سیم‌های افشان اشاره کرده‌ایم.

 • سیم های  افشان به عنوان سیم رابط در داکت‌های زیرزمینی و ماشین آلات و تابلوهای فرمان استفاده می‌شود. سیم‌هایی که برای این کاربرد مورد استفاده قرار می‌گیرند باید انعطاف پذیری بالایی داشته باشند. می‌توان گفت سیم‌های افشان تنها سیمی هستند که به این اندازه منعطفند.
 • از این سیم در اتاق‌های خشک، تجهیزات الکتریکی، کلیدها و تابلوهایی که تا ولتاژ ۷۵۰ ولت هستند استفاده می‌شود.
 • از دیگر کاربردهای سیم های افشان استفاده در وسایل برقی و سیستم‌های روشنایی است. به طور کلی از این سیم در زمینه‌های مختلف تأسیسات و صنعت ساختمان سازی و وسایل الکتریکی استفاده می‌شود.

با توجه به نکات گفته شده، می‌توان دریافت که این سیم‌ها جزو پرکاربردترین محصولات موجود در بازار هستند.

ویژگی سیم افشان

انعظاف پذیری در عین دوام بالا مهم‌ترین ویژگی‌ سیم های افشان است.

درواقع این ویژگی منحصر به فرد باعث شده است در فضاهایی که سیم‌ها تحرک زیادی دارند، از این مدل‌های افشان استفاده شود.

جالب است بدانید که در برخی تجهیزات موسیقی مانند گیتارهای الکتریکی نیز از این سیم استفاده می‌شود.

در این مقاله توضیحاتی در مورد تشخیص سیم‌های اصلی از محصولات فیک و بی‌کفیت نیز ارائه دادیم. با تمام اوصاف، بهترین راه برای اطمینان از خرید محصول باکیفیت، مراجعه به یک فروشگاه معتبر است. خرید اینترنتی ساده‌ترین راه برای پیدا کردن فروشگاه معتبر و فروش سیم و کابل اصل و باکیفیت محسوب می‌شود. به یاد داشته باشید که آتش سوزی‌ها  و اتصالَ‌های الکتریکی به دلیل استفاده از سیم‌های نامرغوب رخ می‌دهد.

در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر در این زمینه دارید‌، می‌توانید سوالات خود را با  کارشناسان ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

مشخصات سیم افشان چیست؟
این سیم تک رشته ای هادی است و از عایق آمیزه پلیمر PVC نوع C پوشیده شده است. سیم افشان نسبت به سیم مفتول انعطاف بیشتری دارد. به همین دلیل در کاربردهایی که نیاز است سیم حرکت کند، از سیم‌های افشان استفاده می‌شود.
را های تشخیص سیم استاندارد از سیم غیر استاندارد چی هستند؟
معیار اصلی برای شناخت سیم‌  های افشان استاندارد، مقاومت هادی است. جنس هادی سیم های استاندارد معمولا از فلز مس و فلز آلومینیوم است. در سیم‌های غیر استاندارد خلوص مس کمتر از حد استاندارد است. حتی ممکن است در آن‌ها به جای مس از CCA استفاده ‌شود
کاربرد های سیم افشان در ساختمان ها چیست؟

 • سیم های  افشان به عنوان سیم رابط در داکت‌های زیرزمینی و ماشین آلات و تابلوهای فرمان استفاده می‌شود. سیم‌هایی که برای این کاربرد مورد استفاده قرار می‌گیرند باید انعطاف پذیری بالایی داشته باشند. می‌توان گفت سیم‌های افشان تنها سیمی هستند که به این اندازه منعطفند.
 • از این سیم در اتاق‌های خشک، تجهیزات الکتریکی، کلیدها و تابلوهایی که تا ولتاژ ۷۵۰ ولت هستند استفاده می‌شود.
 • از دیگر کاربردهای سیم های افشان استفاده در وسایل برقی و سیستم‌های روشنایی است. به طور کلی از این سیم در زمینه‌های مختلف تأسیسات و صنعت ساختمان سازی و وسایل الکتریکی استفاده می‌شود.

انواع مختلف سیم افشان کدامند؟

با وجودی که سیم‌های افشان با هادی مسی، هزینه‌ بیشتری دارند، اما باعث آسایش خاطر شما خواهند بود. همچنین دوام آن‌ها نیز به طرز چشم‌گیری بیشتر است.

 • سیم‌های افشان با ولتاژ ۳۰۰/۵۰۰ ولت: این نوع سیم‌ها در زیر و روی گچ و درون لوله‌ها قابل استفاده هستند. در لوله‌های خرطومی نیز از این نوع سیم استفاده می‌شود.
 • سیم افشان های با ولتاژ ۴۵۰/۷۵۰ ولت: این نوع سیم در وسایل الکتریکی استفاده می‌شود. سیم‌هایی با این ولتاژ در لوله‌ها و زیر و روی گچ نیز به کار می‌روند. بسیاری از سیستم‌های روشنایی به کمک این مدل از سیم‌های افشان کار می‌کنند.

2 دیدگاه ها

 1. علیرضا گفت:

  سلام
  انواع سیم افشان رو موجود دارین در چه رنج قیمتی هستند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *